Gdynia, ul. Abrahama 50-56
(wejście od ul. Władysława IV 33)


tel. 58 620 88 10

Godziny otwarcia:
pn.-pt.: 9:00-17:00
sobota: 9:00-13:30TrychologiaTrychologia jest to specjalizacja wprowadzona do sektora pielęgnacji włosów i leczenia schorzeń skóry głowy. Przyczyniła się do rozpowszechnienia diagnostyki i monitorowania zaburzeń skóry głowy.

Jest to nowa nauka o naturalnej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Pomaga we wszystkich przypadkach wypadania włosów, łysienia i innych dolegliwościach takich jak:

 • łuszczyca,
 • łupież,
 • łojotok,
 • łojotokowe zapalenie skóry głowy

Praca z pacjentem ma charakter zindywidualizowany. Leczenie zaczyna się od dokładnego poznania problemów i zbadania stanu skóry głowy pacjenta za pomocą mikrokamery. Badanie to pozwala ocenić w jakim stanie są włosy i skóra głowy.

W naszym salonie oferujemy Państwu badanie trychologiczne włosów najwyższej klasy mikrokamerą Dino-Lite.


BUDOWA SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW

Skóra składa się z trzech podstawowych warstw:

 • Naskórek - jest to zewnętrzna warstwa, która zbudowana jest z wielowarstwowego nabłonka płaskiego. Jego powierzchniowa warstwa składa się ze zrogowaciałych komórek. Służy on głównie do ochrony przed bodźcami mechanicznymi oraz przed złym działaniem czynników chemicznych.
 • Skóra właściwa - jest to środkowa warstwa skóry o grubości od 1 do 3 mm. Skóra właściwa jest bardzo mocno unaczyniona i unerwiona. Osadzone są na niej wytwory nabłonkowe naskórka: włosy, gruczoły łojowe, gruczoły potowe. Znajdują się tam także ciałka zmysłowe ( ciałko dotyku, zimna, ucisku, gorąca).
 • Tkanka podskórna - to najgłębiej położona warstwa skóry. Jest ona mocno unaczyniona i unerwiona. W tkance podskórnej znajdują się liczne grupy komórek tłuszczowych. Stanowi ona zapas materiału energetycznego, który jest wykorzystywany w zależności od zapotrzebowania. Tworzy także osłonę przed działaniami mechanicznymi.

Włos - ma postać giętkich i elastycznych włókien rogowych. Część włosa, która znajduje się nad powierzchnią skóry to trzon włosa. Pozostała część tkwiąca w skórze właściwej - nazywana jest korzeniem włosa (cebulka włosa). Korzeń umieszczony jest w pochewce zwanej mieszkiem włosowym. Z mieszkiem włosowym łączy się również mięsień przywłośny, który reguluje napięcie skóry i pochylenie włosa.

Brodawka włosa - zaopatruje włos w składniki odżywcze. Formułuje podstawę cebulki włosa. Mikroskopijne włókna nerwowe występują w każdej torebce włosowej, odpowiedzialne są za krążenie brodawki i odżywienie włosa. Wsparcie nerwu ma bardzo duże znaczenie dla stopnia odżywienia korzenia włosa oraz jego koloru (pigmentacji). Każda dolegliwość brodawki, lub zmiana jej krążenia ma wpływ na deformację trzonu włosa, który z niej wyrasta i może spowodować obumarcie, a w związku z tym wypadnięcie włosa.

Cebulka włosa - korzeń włosa. W cebulce znajdują się końcówki macierzy włosa i to właśnie dzięki ich podziałom odbywa się wzrost włosów około 1 cm na miesiąc. Cebulka włosa osadzona jest na brodawce, w której znajdują się liczne naczynia krwionośne odpowiedzialne za dostarczenie komórkom macierzy substancji budulcowych i odżywczych.

Rdzeń - znajduje się w samym środku włosa. Rdzeń składa się z małych komórek ułożonych warstwowo w kształcie płytek. W kanale rdzeniowym mogą tworzyć przestrzenie powietrzne. Wiele włosów nie posiada rdzenia tylko powietrzny kanał.

Łuska - zewnętrzna warstwa łodygi. Chroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi . Składa się ze spłaszczonych płytek ułożonych dachówkowo.
Mięsień przywłośny?jego napięcie np. pod wpływem zimna lub strachu powoduje tzw. gęsią skórkę.

Gruczoł łojowy ? gruczoł wydzielający łój, który uchodzi do mieszka włosowego. Jego wydzielina natłuszcza włosy i naskórek. Rozwój i czynności gruczołu łojowego reguluje po części poziom hormonów płciowych w organizmie danej osoby. U człowieka widoczne jest to w okresie dojrzewania. Gruczoł łojowy znajduje się w pobliżu włosa. Wydzielany łój spełnia funkcję ochronną, stanowi barierę antybakteryjną.

Mieszek włosowy - wąska rurka w skórze, z której wyrasta włos. Na dnie mieszków leżą obszary dobrze unerwione i ukrwione-miejsce aktywności tkankowej. Są one nazywane brodawkami włosowymi. Każdą brodawkę otacza macierz zarodkowa, która składa się z aktywnie mnożących się komórek włosowych. Kiedy rozwijają się nowe komórki włosowe, najniższa część włosa kształtuje się w cebulce włosowej. Komórki rosną, wybijając się z mieszka, aż w końcu pojawiają się na powierzchni skóry jako włókna włosowe.

Naczynia krwionośne - ważnym powodem wypadania włosów jest także długotrwały stres. Dlaczego tak się dzieje ? W znajdującym się pod skórą mieszku włosowym znajdują się komórki włosowe. Substancje odżywcze, potrzebne do budowy włosa, są tam dostarczane przez najcieńsze naczynia krwionośne. Silne emocje powodują skurcze naczyń krwionośnych. Jeśli się powtarzają i trwają dłuższy czas, nie dokarmione włosy marnieją, stają się łamliwe i w końcu wypadają.

BUDOWA NASKÓRKA

Naskórek ? zewnętrzna warstwa skóry. Naskórek chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pełni również funkcję rozrodczą ?nowe komórki zastępują stare, które obumierają tworząc martwy naskórek, który następnie ulega złuszczeniu.

Prawidłowy proces odnowy komórek skóry, powinien trwać 30 dni!

Komórki naskórka ulegają rogowaceniu, następnie złuszczaniu, a miejsce starych zajmują nowe, wytwarzane w głębszych jego warstwach. Okres od podziału komórek warstwy podstawnej do utworzenia się komórek zrogowaciałych wynosiw normalnych warunkach około 30 dni. Ze względu na higienę skóry proces ten jest zjawiskiem niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania, ponieważ wraz ze złuszczającymi się komórkami oddzielają się także zanieczyszczenia skóry, wydzieliny organizmu, mikroorganizmy chorobotwórcze.

Podział włosów ze względu na rodzaje

Włosy normalne - są najlepszym rodzajem włosów, wymagają najmniej czasu na pielęgnację spośród wszystkich rodzajów włosów. Charakteryzują się sprężystością, mają połysk, nie przetłuszczają się. Są niekłopotliwe i aby utrzymać je w dobrej kondycji wymagają mycia 2-3 razy na tydzień oraz stosowania odżywki, która nada włosom połysk, a w przypadku długich włosów ułatwi ich rozczesywanie. Ten typ włosów występuje jednak bardzo rzadko.
Włosy suche - charakteryzują się tym, że są sztywne, szorstkie i łamliwe. Mają bardzo często rozdwojone końcówki oraz łatwo się elektryzują. Te właściwości najczęściej spowodowane są przez czynniki zewnętrzne takie jak: promienie słoneczne, chlorowana woda, wysoka oraz bardzo niska temperatura, morska woda, suszenie suszarką i nieprawidłowo wykonane zabiegi fryzjerskie. W wyniku oddziaływania tych czynników włosy tracą wodę. Do pielęgnacji włosów suchych należy stosować szampon do włosów suchych oraz specjalne odżywki. Należy unikać stosowania suszarki w przypadku włosów suchych.
Włosy przetłuszczające się - nadmierna aktywność gruczołów łojowych, skóra głowy produkuje zbyt dużo sebum. W rezultacie włosy szybko tracą blask, świeżość i puszystość. Włosy zlepiają się w tłuste, połyskujące pasma. Włosy przetłuszczające się potrzebują codziennego mycia aby zlikwidować wytworzony nadmiar tłuszczu. Powinno się stosować szampony dla włosów przetłuszczających się.
Włosy mieszane - to takie, które zawierają cechy charakteryzujące włosy suche i włosy przetłuszczające. U nasady takie włosy przetłuszczają się natomiast na końcach są łamliwe i suche. Do pielęgnacji takich włosów powinno stosować się delikatne szampony co 1-2 dni w zależności od potrzeby. U nasady włosów powinno się stosować preparaty dla włosów przetłuszczających się, a na końce nakładać kosmetyki do włosów suchych.

Pielęgnacja włosów

Włosy są czujnikiem tego, co się dzieje w organizmie. Pod wpływem zmęczenia, stresów, niedożywienia, chorób, mogą one źle wyglądać. Słabną, tracą połysk, są trudne do ułożenia. Skóra głowy codziennie wytwarza łój, który stanowi warstwę ochronną. Gdy jednak gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, włosy stają się przetłuszczone i zwiększa się ryzyko nadmiernego wypadania włosów. Właściwa, pielęgnacja włosów polega na myciu tak częstym, jak tego potrzebuje dany typ włosów. Nie należy często zmieniać preparatów. Trzeba wypróbować różne kosmetyki i postawić na jedną markę, która jest najlepsza dla twoich włosów i skóry głowy. Twierdzi się, że do mycia włosów wkradła się rutyna i przekształciła ten zabieg w bezmyślne wytwarzanie piany i jej spłukiwanie. Pielęgnacja włosów powinna składać się z kilku etapów:

 • nakładanie szamponu - zwilż włosy, nalej szampon na dłoń, rozcieńcz trochę wodą. Rozprowadzaj szampon na włosach, ale nie rozcieraj go, a jedynie masuj skórę głowy opuszkami palców, miejsce po miejscu. Od czoła do karku. Włosom mytym codziennie wystarczy jedno nałożenie szamponu, jeśli zaś myjesz je rzadziej, operację powinno powtórzyć się dwa razy,
 • woda - nie powinna być zbyt ciepła, a już w żadnym wypadku gorąca. Taka woda powoduje rozdwajanie się włosów. Na sam koniec warto spłukać włosy strumieniem chłodnej wody, która zamyka łuskę włosa,
 • nakładanie maseczki lub odżywki do włosów - odpowiednią ilość kosmetyku najpierw rozprowadź na dłoniach, następnie nie wcierając w skórę głowy, równomiernie nanieś na długość i końce włosów. Uważaj na porcję produktu. Ilość inna niż zalecana przez producenta wcale nie przełoży się na większą skuteczność. Włosy staną się matowe, ciężkie, a nawet będą sprawiały wrażenie tłustych. Maskę płucz przynajmniej 3 minuty mocnym strumieniem wody. Płukanie zakończ zimną wodą,
 • osuszanie ręcznikiem - unikaj suszarki, jak tylko jest to możliwe. Wytrzyj włosy delikatnie ręcznikiem.


 Witamy

 Historia

 Usługi

 Trychologia

 Kapyderm

 Kosmetyki

 Osiągnięcia

 Napisali o nas

 Kontakt
 

Zobacz także:

 Fryzjer

 Gdynia

_________________

 Mapa strony


| fryzjer Gdynia | historia | usługi | osiągnięcia | kontakt | mapa strony |

Salon fryzjerski Elżbieta, Gdynia, ul. Abrahama 50-56, tel. 58 620 88 10
Wszelkie prawa zastrzeżone 2010-2018

Gdzie z psem